4. Pátranie v Amerike

Okrem cirkevných matrík, o ktorých tu hlavne bola reč, je možné sa o predkoch dozvedieť aj z mnohých iných zdrojov. Veľmi zaujímavý je napríklad projekt Ellis island - obsahuje záznamy o všetkých imigrantoch, ktorí sa priplavili do Ameriky cez prístav v New Yorku v rokoch 1892-1924. Po registrácii získate prístup k originálnym lodným záznamom. Stačí zadať meno predka, o ktorom viete že odišiel do Ameriky, alebo len tak vyskúšať či tam náhodou nenájdete nejakého predka, o ktorom to ani neviete. Je veľmi pravdepodobné, že minimálne nositeľa rovnakého priezviska si tam nájde takmer každý. Zo záznamov sa možno dozvedieť kedy, na akej lodi a z ktorého európskeho prístavu sa do Ameriky ten človek doplavil. Rovnako tak jeho vek, bydlisko na Slovensku, osobné údaje ako farba vlasov či očí, niekedy dokonca aj suma, ktorú si so sebou priniesol. Ďalej je tam uvedená adresa na ktorej by sa v Amerike mal zdržiavať a za kým, prípadne aj s kým (napríklad rodič s deťmi) prišiel. Veľmi zaujímavé.
Čo však ďalej? Predpokladajme, že ste našli predka, ktorý bol v Amerike. Skvelé, viete o ňom takmer všetko, aj koľko dolárov mal vo vrecku keď prišiel, ale zrazu vám napadne celkom iná otázka. Kedy sa vrátil? A vrátil sa vôbec? Ostal tam a založil si novú rodinu? Začne vám to vŕtať v hlave, o to viac keď v slovenských matrikách nejako nemôžete nájsť záznam o jeho úmrtí a na rodinnom pomníku jeho meno akosi chýba. Vtedy si iste každý povzdychne, škoda že neexistuje taká databáza, kde by boli všetci čo z Ameriky odišli...Niečo sa však vypátrať dá, teda ak máte šťastie. Na internete sú totiž dostupné údaje zo sčítania obyvateľov USA z rokov 1910, 1920, 1930, zaradené podľa jednotlivých štátov. (Pozn. v čase písania tohto článku boli dostupné dáta z týchto rokov)
Ak teda viete, alebo aspoň tušíte, v akom štáte, meste a najlepšie aj na akej ulici sa váš predok naposledy nachádzal, môžete skúsiť pohľadať, či tam ešte v danom sčítacom roku skutočne žil. Ako však zistiť to mesto...Jedna možnosť je spoľahnúť sa na údaje z Ellis island, kde je síce uvedená konečná adresa na ktorú mal človek po vstupe do USA namierené, avšak či tam aj skutočne prišiel, nemusí byť isté. Druhou možnosťou a veľkou pomôckou je táto stránka. Tá vám po zadaní mena vyhľadá, či je o danom človeku v niektorej z databáz zmienka a ak áno, z akého zdroja - napr. census 1910 a podobne. Je tam tiež napísané, v akom štáte a meste sa osoba podľa daného zdroja nachádza(la), prípadne aj nejakí príbuzní. Takže teraz, keď viete mesto, môžete začať vyhľadávať na stránkach, ktoré som uviedla vyššie a pozrieť si originálne sčítacie záznamy s množstvom podrobností. Vopred však upozorňujem, že je to ako hľadanie ihly v kope sena, ale to je vlastne celé genealogické pátranie... :)
Úplne ideálnym prípadom je, keď viete číslo takzvaného "enumeration district" (ED). ED sú oblasti, na ktoré boli pri sčítaní rozdelené mestá. Vraj niekde (zrejme v amerických knižniciach) existujú mapy, ktoré vysvetľujú ktoré ulice a mestské časti spadajú pod ktorú oblasť, na internete som to však nenašla. Preto môže byť problém vyhľadávať vo veľkom meste keď neviete ani číslo ED ani ulicu a je teda ťažké zorientovať sa medzi tisíckami stránok...Mne sa to nejakou šťastnou náhodou podarilo, vedela som len mestskú časť, ale presedela som pri počítači celé hodiny :) Takou malou pomôckou by možno mohol byť fakt, že veľmi veľa Slovákov žilo v Clevelande a okolí v štáte Ohio. A skutočne, ja som vyhľadávala práve v tejto oblasti a môžem potvrdiť, že miestami to boli celé strany slovenských mien a rodín.
Je jasné, že ani tento informačný zdroj vám nedá odpovede na všetky otázky, ale môžete sa dozvedieť aspoň to, či váš predok žil v Amerike v rokoch sčítania a ak áno, prezrieť si originálne záznamy a zistiť mnoho zaujímavých informácií o ňom. A ak ho v sčítacích hárkoch nenájdete, je samozrejme možné, že sa len presťahoval, v tom horšom prípade mohol medzičasom zomrieť, ale je veľká šanca, že sa jednoducho vrátil domov...